Ana sayfa Eğitim 42 proje Malatya’dan ama yarıya yakını bir okuldan

42 proje Malatya’dan ama yarıya yakını bir okuldan

PAYLAŞ

Temel, sosyal  ve uygulamalı bilimler sergisinde yer alan 100 projeden 42’si Malatya’dan ama yarısına yakını tek bir liseden. Malatya Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinin ürettiği 20 proje sergide yer aldı. Biyoloji, fizik, kimya, matematik gibi bilimsel kategorilerin yanı sıra değerler eğitimi, sosyoloji, Türk Dili Edebiyat gibi sosyal   kategorilerinde olduğu bölge sergisinde Malatya İmam Hatip Liselerinin herhangi bir projesi yer almadı.

Lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında Malatya Bölge Sergisine katılmaya hak kazanan 100 proje, Vali Baruş’unda katılımıyla İnönü Üniversitesinde yapıldı. TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve bölge illerinden Malatya ile birlikte Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Şanlıurfa ve Tuncelli 8 ilin katıldığı ve Malatya’dan 331, toplamda ise 1359 projenin başvurduğu sergide yer alan 100 projenin 42’si Malatya’daki okulların ürettiği projeler olurken, kalan 58 proje bölge illeri arasında seçildi.

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel çalışmalarının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Değerler Eğitimi, Teknolojik Tasarım, Tarih ve Türkçe alanlarında düzenlenen “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” programına Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı ve TÜBİTAK Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Malatya Bölge Sergisine Malatya’dan katılmaya hak kazanan projelerin okullara dağılımı şöyle;

Akçadağ Fatih Fen Lisesi

Malatya Fatih Anadolu Lisesi 2

Malatya ŞKÖ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Metin Emiroğlu – Turgut Özal Anadolu Lisesi

Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi 3

20 Mayıs Vakfı  T.Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Mehmet Emin Ilıcak Fen Lisesi

Özel Final Anadolu Lisesi 2

Malatya Tecde Anadolu Lisesi 6

Malatya Bilim Sanat Merkezi 20

Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi

Bilim Sanat Merkezi- Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi

Yeşilyurt Yusuf Kenan Anadolu Lisesi 2