Ana sayfa Ekonomi 7 İlde 99 Köyde

7 İlde 99 Köyde

PAYLAŞ

 

7 il ve 99 yerleşim biriminde ekilen ve hasat edilerek Malatya Şeker Fabrikasına getirilen pancarın, şekere dönüşmesi Vali Toprak’a anlatıldı. Pancar işleme ve şeker üretiminin sona ermesi nedehiyle Vali Mustafa Toprak, Şeker Fabrikasını ziyaret etti.

Fabrika Müdürü Suat Altun, pancarın üreticiden alınıp fabrika sahasına girişine, kantarlarla tartılarak nakil araçlarından boşaltılmasına ve fabrika depolama alanına alınmasına, depodan yıkanarak Fabrika içersine alınmasına, doğranarak haşlanmasından kireçlenmesine, rafine edilmesinden buharlaştırılarak lapa haline getirilmesine ve daha sonrada kurutularak kristal hale getirilmesine kadar geçen aşamadaki işlemler hakkında Vali Toprak’a bilgiler verdi.

Ziyarette ayrıca; elde edilen buharla çalıştırılan buhar türbinleri de gezdirilerek burada elektrik enerjisi üretildiği ve üretilen elektriğin fabrika sahası içerisinde kullanıldığı bilgileri de verildi.

seke

Fabrika Müdürü Altun, bu yıl 406 307 ton pancar tesellüm edildiğini bu güne kadar bunun 362 000 tonunun işlendiğini ve 45 800 ton şeker elde edildiğini ve bunun 32 000 tonunun satıldığını ifade etti. Yan ürün olarak da 45 800 ton melas ile 126 707 ton yaş küspe elde edildiğini de belirten Müdür Altun, geçen yıl % 13,65 olan fire oranının bu yıl % 10,67’ye düşürüldüğünü de belirterek 374 389 ton pancarın bedelinin üreticilere ödeneceğini sözlerine ekleyerek fabrikanın % 107 kapasite ile çalıştığını ve % 83,33 randıman ile son yılların en başarılı kampanya döneminin yaşandığını belirtti.

Malatya – Elazığ – K.Maraş – Gaziantep – Urfa – Adıyaman – Sivas illerinde pancar ekimi yapıldığını ve fabrikaya geldiğini belirten ve bu 7 ilde 99 köyde ekim yapıldığını belirten Müdür Altun, geçen yıla oranla bu yıl çiftçi sayısı, ekilen alan artışı olduğunu buna paralel olarak da eski yıllara göre kampanya süresini uzun tuttuklarını, üretim miktarının da arttığını ancak üretimdeki fire miktarının azaldığını ifade etti.

01 Eylül 2016 tarihinde başlayan kampanyada bu gün itibariyle pancar işleme, 09 Aralık 2016 tarihinde de şeker üretiminin sona ereceğini öğrenen Vali Toprak incelemelerinin ve almış olduğu bilgiler doğrultusunda çiftçi sayısının, ekim alanlarının, hasat edilen pancar miktarının ve bunun sonucunda elde edilen şeker miktarının artışından ve kampanya döneminin başarılı geçmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederken özellikle fire miktarının da aşağılara çekilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ayrıca ifade ederek Müdür Altun ve onun nezdinde tüm fabrika çalışanlarına ve üreticilere teşekkür etti.

Bülten-malatyayorum.com

PAYLAŞ
Önceki makaleÇöp evin esrarı
Sonraki makale6 Aralık 2016