Ana sayfa Manşet Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra

Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra

PAYLAŞ

Yapılaşmanın ve amaç dışı planlamanın tam gaz sürdüğü tarımsal alanlar nihayet koruma kapsamına alındı.  Malatya’nın 2 büyük ovasını kapsayan yaklaşık 90 bin hektarlık tarım alanı korumaya alındı. Koruma kapsamına alınan alanlarda bulunan mevcut yapılaşmalar ile ilgili belediyelerce onaylanmış imar planları koruma kapsamından etkilenmeyecek. Aralarında 62 bin hektarlık Malatya, 21 bin hektarlık Yazıhan ve 4 bin hektarlık Doğanşehir olmak üzere toplam 90 bin hektarlık tarım alanı Büyük Ova Koruma kapsamına alındı.

Cumhuriyet Örnek Köy yerleşim alanından başlayan ve Karakavak Baraj Gölüne kadar alanı kapsayan 62 bin hektarlık Malatya Ovası ile  Eğribük- Kolyol ve Buzluk yerleşim alanlarını kapsayan 21 bin hektarlık tarım alanlarının korumaya alınmasıyla Batı ve kuzey batı bölgelerindeki tarım alanları koruma kapsamına alındı. Koruma kapsamına alınan 4 bin hektarlık Doğanşehir Ovası ise Günedoğru ve Günebatı yerleşim alanları arasını kapsıyor.

“ Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin ekli kararın yürürlüğe konulmasına, 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunun 14. Maddesi gereğince karar verilmiştir.”

İfadeleriyle Resmi Gazete de Cumhurbaşkanı Kararı olarak yayınlanarak yürürlüğe Büyük Ova Kararında ayrıca; “Ova sınırları içerisinde  yer alan yerleşim yerleri “Onaylı planlı alanlar ve ilgili mevzuatınca bu kararın yayını tarihi itibarıyla izinlendirilmiş alanlar Ova Alanı dışındadır.” İfadeleri yer aldı.

Gecikmenin nedeni Büyükşehir ve ilgili ilçe Belediyeleri

“Tarımsal üretim potansiyeli yüksek; erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği ovaların”, ‘Bakanlar Kurulu’nun 12.12.2016 tarih ve 2016 /9620 sayılı kararı Büyük Ova Koruma Alanı’ yasalaşmıştı.

Proje ile Türkiye genelinde aralarında Malatya, Yazıhan, Doğanşehir, Erkenek, Kurucuova ve Fındıkköy  gibi Ovalarında bulunduğu 184 tarımsal potansiyeli yüksek ovanın tarımsal SİT alanı ilan edilmesi hedefleniyordu.

Yasanın yürürlüğe girmesinden 1 yıl sonra İl Toprak Koruma Kurulunun gündemine gelen Erkenek, Kurucuova ve Fındıkköy Ovalarının kapsama alınması için makama teklif edilmesini kararlaştırırken Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin itirazları nedeniyle gündeme bile alınmamıştı. Yıl içinde bir çok kez toplanan İl Toprak Kurulu’nun gündemine Malatya ve Yazıhan Ovalarının koruma kapsamına alınması teklifinin yapılması Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin itirazları nedeniyle gelememişti. Belediyelerin itirazlarına rağmen Vali Aydın Baruş’un talimatıyla Koruma Kurulu’nun son toplantısı gündemine alınan  Malatya ve Yazıhan Ovaları’nın koruma kapsamına alınması için Bakanlığa teklif sunulması kararı, belediyeler dışındaki üyelerin oylarıyla kabul edilmiş ve teklif Bakanlığa sunulmuştu.