Ana sayfa Manşet Başkan Gürkan’ın anlaşılması zor karar(lar)ı Yaşar KARAASLAN yazdı

Başkan Gürkan’ın anlaşılması zor karar(lar)ı Yaşar KARAASLAN yazdı

PAYLAŞ

Büyükşehir Belediye Başkanlığını hatırı sayılır bir oy oranı ile kazanan Başkan Gürkan ve ekibi gelir gelmez bir dizi kararlar aldı. Özellikle Daire Başkanlıklarının kapatılması veya birleştirilmesi konularında aldığı kararların birçoğu isabetli olsa da bize göre derinliğine incelenip alınmış kararlar değildi.

Örneğin, Kentsel Dönüşüm ve Tarım Hizmetleri Daire Başkanlıkları.

Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı

Bilindiği gibi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı; yapılaşma anlamında planlı, çağdaş, sürdürülebilir ve yaşanabilir bir Malatya oluşturmak ve yaklaşık 10 yıldır mağduriyet yaşayan binlerce kentsel dönüşümzedelerin sorununa süratle çözüm üretmek ve çözüm uygulanabilirliliğini (bürokrasiyi- dağınıklılığı gidererek) tek elden çözmek amacıyla zorunluluktan dolayı kurulan bir birimdi.  Birimin kurulmasının üzerinden çok az bir süre geçmesine rağmen mağdur vatandaşlar lehine birçok gelişmeler yaşandı. Bunlar bilinen gerçekler. Hem vatandaş  hem de kamu yararı açısından böylesine zorunlu bu daireyi  kapatmak veya bir başka Dairenin bünyesine (eskiden olduğu gibi) almak bu aşama da ne kadar doğru?

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı

Sayın Gürkan’ın anlaşılması zor kararlarından biri de Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığını kaldırıp  Park Bahçeler ile birleştirmek.

Tarımın park-bahçeler ile işi ne?

Bunu anlamakta zorlanıyoruz.

Malatya tarım kenti değil mi?

Tarımı geliştirmek için Malatya’nın 4 bir yanı barajlarla göletlerle çevrili değil mi?

Milyarlarca lira harcan bu yatırımlar tarım için değil mi?

Tarım; üretim demek, istihdam demek, iş- aş demek. Ayrıca, Büyük Halk Ozanı Aşık Veysel’in deyimi ile “ SADIK YAR” demek

Başta Malatya, Yazıhan ve Doğanşehir Ovaları ile hemen hemen her ilçesinde bulunan verimli topraklarında fasulyesi, lahanası, nohudu, buğdayı, arpayı, kayısısı, kirazı, elması, cevizi, reyhanı, lavantası, gibi her türlü meyve ve sebzesi ile tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirildiği bir kentte Tarımsal Daire Başkanlığını, Park Bahçeler ile birleştirmek Akıl karı gibi görünmüyor.

Anlaşılan; Beton ve asfaltın istilasından kurtulabilen SADIK yarimiz de meyve- sebze yerine çiçeklerle donatılacak!

Sayın Gürkan ve ekibinin, bu 2 konu hakkında Malatyalıyı tatmin edebilecek açıklamaları vardır herhalde!