Ana sayfa Çevre Bu karar niye alındı?

Bu karar niye alındı?

PAYLAŞ

Yağışlı havaların başladığı bu günlerde sokak yolları yine delik-deşik edildi ve Büyükşehir Belediyesinin aldığı karar havada kaldı.  AYKOME’nin Şubat Ayında aldığı “30 Eylülden sonra altyapı kuruluşlarının çalışmamasına, acil ve özel durumlarda ise bu çalışmaların izne tabi olması veya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi” kararı, Çukurdere Mahallesinde TEDAŞ’ın sokakları delik deşik etmesiyle havada kaldı.

30 Eylülden sonra altyapı kurulularının çalışma yapmaması kararına rağmen, Tedaş ekipleri tarafından yer altı kablo tesislerin döşenmesi için Çukurdere Mahallesi Divanefendi ve Evliya Sokak, Ekim ayının son günlerinde kazılmaya başlandı. Yağışlı günlerin başlayacağı bugünlerde sokaklarının delik- deşik edildiğini gören sokak sakinleri,  “Yağışlı havaların başladığı bugünlerde sokaklar kazılır mı?  Belediye sanki bizim düşmanımız. Eğer acil bir durum varsa şimdiye kadar neredelerdi. Üstelik Büyükşehir statüsünden sonra sokağımızı altyapı şebekelerini yeniliyoruz gerekçesi ile kazmışlardı. Bizlerde sokağımızın alt yapı çalışmalarının bittiğini sanıyorduk. Paralarımızın çar-çur edilmesine mi, bu yağışlı havalarda çekeceğimiz eziyete mi yanalım bilmiyoruz” ifadeleriyle ile yapılan çalışmayı eleştirdiler.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi Üst Kurulu (AYKOME) üst kurulu tarafından Şubat Ayında yapılan ve yazılı bir bültenle kamuoyuna duyurulan toplantıda alınan kararların ilgili bölümünde

“AYKOME Üst Kurul Toplantı gündeminde Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Merkez İlçe Belediyeleri’nin 2017 yılı yatırım programları görüşülerek onaylanırken, altyapı çalışmalarının koordineli bir şekilde yapılarak hizmetlerin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde yapılması için önemli kararlar alındı.

Bu kapsamda, kazı çalışmaları sonrası tamiratların çalışma yapılan sokak, cadde, meydanın bağlı olduğu belediye tarafından yaptırılması, MASKİ çalışmalarının ilgili belediyelerin üstyapı programı olarak kabul edilerek ilgili kurumların altyapıyı hazır hale getirmesi, belediyeler tarafından MASKİ yağmursuyu drenaj kanalları ile ilgili protokollerin yapılması kararları alınırken, zemin m2 tamir bedelleri ile 2017 yılı birim fiyatları enflasyon oranında yeniden belirlendi.

AYKOME ayrıca 30 Eylül tarihinden sonra altyapı hizmeti veren kurumların çalışmamasına, acil ve özel durumlarda ise bu çalışmaların izne tabi olması veya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi kararı da aldı.” İfadeleri yer almıştı.