Ana sayfa Ekonomi İlki Arapgir’de faaliyete başladı

İlki Arapgir’de faaliyete başladı

PAYLAŞ

Doğal enerji üretiminde rüzgar enerjisi dönemi Malatya’da da başladı ve rüzgardan enerji üreten ilk tesis hizmete alındı. Çevreci ve doğal enerjilerden olan Rüzgar Enerjisi Santrali(RES) Arapgir’de faaliyete geçti. Malatya’nın da ilk rüzgar enerjisi üreten tesisi olma özelliği de taşıyan ve İstanbul’da yaşayan Arapgirliler tarafından kurulan santral 12 megawat gücünde elektrik üretecek. Arapgir-Malatya Karayolunun Onar Köyü (Mahallesi) yol ayrımında hizmete giren tesis için Belediye Başkanı Cömertoğlu;”İlçemizin enerji ihtiyacını doğal kaynaklardan karşılama amacıyla 2010 yılında başlattığımız çalışmaların ilki Kayaarası mevkiinde 6 noktada kurduğumuz ölçüm direkleri idi. Yıllar süren ölçümler olumlu sonuç verdi. Arapgirli işinsanlarının girişimleri EPDK nezdinde kabul görünce çalışmalara başladık. Bu tesisin yanısıra farklı bölgelerde 80 megawat rüzgar enerjisi üretecek olan tesisin kurulması için çalışlmaları devam ediyor.” ifadeleriye ikinci bir santralin kuruluş çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Sahipliğini Arapgirli işinsanlarının yaptığı ve merkezi İstanbul’da bulunan Ekşi Enerji Üretim A.Ş tarafından yürütülen Arapgir RES’de 3 rüzgar türbini hizmet vermeye başladı.
Arapgir ilçe merkezine 6,5 kilometre uzaklıkta Malatya-Arapgir Karayolu Onar Mahallesi yol ayrımında hizmete giren 3 rüzgar türbinini hizmete alan yatırımcı firmanın projesinde 12 MW Kurulu gücünde olması hedeflenen toplam 5 adet türbin bulunuyordu.

Haber; Yaşar Karaaslan