Ana sayfa Manşet Rantiyecilere gün doğdu, Malatya yine yok

Rantiyecilere gün doğdu, Malatya yine yok

PAYLAŞ

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Ek kararda Malatya’nın verimli tarım alanları yine yer almadı ve belediyeler başta olmak üzere, arsa spekülatörleri, müteahhitler, otomobil ve akaryakıt kartellerine gün doğdu. Yapılaşma ve betonlaşmanın hızla devam ettiği ve verimli tarım alanlarının bulunduğu Malatya, Yazıhan ve Doğanşehir Ovaları, yayınlanan “Büyük Ova Koruma Alanı” projesi ek Karar’ında yine yer almadı.

Verimli tarım alanların; korumak, yapılaşma başta olmak üzere amaç dışı ve yanlış kullanımını önleme, erozyon, kirlenme, toprak kaybı ve arazi bozulmalarını önleme amacıyla uygulamaya konulan geçtiğimiz yılın başlarında uygulamaya konulan “Büyük Ova Projesi” kapsamına İlimizin 3 büyük ovası olan ve yapılaşma ve betonlaşma nedeniyle her geçen gün azalan Malatya, Yazıhan ve Doğanşehir Ovaları, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Büyük Ova Koruma Alanı” projesi Ek Karar’ında yine yer almadı.

Büyük Ova projesi kapsamına alınmayan Doğanşehir Ovası’nın 3572, Yazıhan Ovası’nın ise yaklaşık 22 bin hektarlık alan olarak planlandığı, Malatya Ovası’nın ise ağırlıklı olarak Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerinin yapılaşma alanları kazanma amaçlarıyla itirazları ve ilgili kurumların savsaklama- umursamaması nedeniyle sınırlarının belirlenmediği ve bu nedenle planlama aşamasına gelmediği öğrenildi.

Korunmaya alınmayarak rantiyecilere zaman kazandıran ovalarda, tarım alanlarına telafisi mümkün olmayan zararlar verecek olan, başta kamu kurum- kuruluş hizmet binaları, akaryakıt istasyonları, konut, sanayi, turistik ve ticari alanlar gibi birçok tesis gibi yapılaşmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Polat (Fındıkkıran) Kurucuova ve Erkenek Ovaları daha önce  tarımsal alan olarak korumaya alınan “Büyük Ova Koruma Projesi” kapsamına alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Kararı olarak Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Ek Karar’da yer alan 15 ovanın yer aldığı İller ise
Antalya 8, Bingöl 1, Edirne 1 ve Tokat 5 Ova olarak ilan edildi.