Ana sayfa Manşet Sadece okullarda değil..

Sadece okullarda değil..

PAYLAŞ

Ziraat Mühendisleri, Yerli Malı Haftasını unutmadı. Yerli Malı Haftası’nın sadece okullarda değil, her yaştan bütün vatandaşlara hatırlatılması ve sürekli güncel tutulması gerektiğini belirten Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) hafta nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Şube Başkanı Fevzi Çiçek imzalı yapılan açıklamada;

“Günümüzde ki tam adı ”Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olan ve çocukluğumuzda her yıl gelmesini iple çektiğimiz bilenen adı ile “Yerli Malı Haftası” özünde bizlere bir kültür bir bilinç aşılama mantığına dayanır. Ancak sanki bu bilinç aşılama sadece çocuklarımıza yapılması gerekiyor gibi yalnızca okullar da kutlanır. Büyüklerimiz, çocukların okullarda kutlayacakları Yerli Malı Haftası kutlamasına bir şeyler hazırlarken hatırlarlar.

Bu haftanın tarihsel sürecine baktığımızda temeli Cumhuriyetin ilk yıllarında savaşlardan yeni çıkmış, tarım, sanayi ekonomik gelişmenin başlatılması, milletimizin güçlenmesi, ekonomisinin düzeltilmesi, ülkemizi yeniden kurmamızı sağlamak maksadıyla 1923 yılında yapılan İzmir İktisat Kongresinde alınan kararlarla atılmıştır. Dönemin Başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 Meclis konuşmasında yerli malının üretilmesini bunun yanı sıra tutumlu olunması konusunda konuşma yaparak bu gün kutlanan haftanın ismini koymuştur. 1946 yılında ise 12-18 Aralık tarihleri arası “Tutumluluk ve Yerli Malı” haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1983 yılında da “Tutum, Yatırım ve Yerli Malları Haftası” olarak isimlendirilmiştir. Anlam olarak önemini hiçbir dönem kaybetmeyen, milliliğin ve yerliliğin tam olarak özünü teşkil eden bu etkinlik sanki sadece okullarda çocuklar tarafından hatırlanacak, hatırlatılacak basit sosyal etkinlik olarak görülmektedir.

Bugün bütün dünya ülkelerinde temel sosyal ve ekonomik kural; önce kendi kendine yeterlilik, devamında ise teknolojiden bilime, tarımdan sanayiye sosyo-ekonomik gelişmişliğin artırılmasıdır. Bu ise ancak yerel ve yerinde kalkınma ile olması gerekmektedir.

Ayrıca bu hafta sadece tarımsal ürünlerde yerlilik olarak çok dar bir anlam yüklenmesi ve şekil verilmesi de sanki konuyu özünden uzaklaştırmak gibi gelmektedir. Bu gün ”Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanan bu hafta, yerli olan teknolojiden, bilimden, ilimden, yerel kalkınmadan, başta doğal kaynaklar olmak üzere bütün varlıkların israfının önlenmesi özünde kutlanmalıdır. En önemlisi bunu sadece okul çağında çocuklarımıza değil her yaştan bütün vatandaşlarımıza hatırlatılması ve güncel tutulması gerekmektedir.

Yerel sanayiden yerel tohumlarımız ve bioçeşitliliğimizin korunmasına, geleneklerimizden kültürümüze, kısaca bize ait ne varsa yerli olan yerel olan bütün değerlerin korunmasına yönelik olmalıdır.

Özellikle içinde yaşadığımız dönem tutum, yatırım, yerli ve milli üretim daha da önem kazanmıştır. Bağımsızlığın yegane kaynağı yerellik ve milliliktir.

Yani yerli malı haftası sadece birkaç armut, elma, cevizden ibaret değildir. İçinde bizim olan gelişme adına, yatırım adına mevcut kaynaklarımızın korunması yabancılaştırılmaması adına her şeyi barındırıyor. Yoksa işi sadece elmaya armuda bırakırsak elmanın adı grany smith, armudun adı Santa Marıa oldu yıllar önce. Başta doğal kaynakların amacı dışında ve bitmeyen kaynak gibi kullanmadan, topraklarımızı, sularımız doğru değerlendirerek, kaynaklarımızı israf etmeden ilimle, teknolojiyle, dünya devletleri ile rekabet edecek ekonomik güce sahip olma çabası ve sorumluluğunda gelecek nesillere aktarma gayretiyle, samimiyetiyle ”Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası”nı kutluyorum.” İfadeleri yer aldı.