Ana sayfa Manşet Şiir önce sakıncalı görüldü sonra..

Şiir önce sakıncalı görüldü sonra..

PAYLAŞ

Şiir dinletisi etkinliğine gölge düştü. Yöneticileri protesto eden şairler dinletiye katılmama kararı aldılar. Birfani mahlaslı Metin Özer’in kaleme aldığı ve kadınların güzellemesini konu alan şiiri Yeşilyurt Kent Konseyi yöneticileri tarafından sakıncalı görüldü ve okunmaması istendi. Baskılar üzerine şiirin okunmasına izin veren yöneticileri, bu kez de şairler protesto ederek etkinliğe katılmama kararı aldılar. Yeşilyurt Kent Konseyi tarafından düzenlenen ve grup üyesi şairler tarafından üretilen şiirlerin okunacağı şiir dinletisi şairler tarafından protesto edildi. Kent Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Halk Şiiri Söz Okulu çalışma grubu üyesi aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığına kayıtlı şairlerimizden olan “Birfani” mahlaslı Metin Özer’in, kadınların fiziksel özelliklerini güzellemelerle anlatan şiiri, önce içerisinde ahlaka aykırı ifadeler bulunduğu gerekçesi ile sakıncalı görülerek okunmaması istendi daha sonra ise okunmasına izin verildi.

Grup üyeleri şairlerin penceresinden olayın gelişimi ve sonucu şöyle;
Yeşilyurt Kent Konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Halk Şiiri Söz Okulu çalışma grubu üyesi şairler tarafından 17 Mart 2019 Pazar günü 19.30’da Sabancı Kültür Merkezinde şiir dinletisi yapılacağı gerek afişlerle gerekse davetiyelerle duyurulmuştu. 17 Mart günü yapmayı planladığımız şiir dinletisinde, grubumuz üyelerinden Âşık Birfâni mahlasıyla tanınan ve aynı zamanda Kültür Bakanlığına kayıtlı bir ozan olan Metin Özer’in okuyacağı kendisine ait olan “Bütün Güzellere Dağıttım Seni” isimli şiirinin içinde yetkililerin tabiriyle ‘Karı-kız adları geçtiği için’ ahlaka aykırı ve okunmasında sakınca olacağını beyan ettiler. Daha bir hafta önce kadınlar gününün kutlandığını unutan yetkililer kullandıkları ‘Karı-kız’ tabirinin kabalığının bile farkında olmadan ısrarla bu şiirin değiştirilmesini talep ettiler. Bu ülkenin cumhurbaşkanının geçmişte şiirden dolayı mahkûm olduğunu düşününce, sırf bu yüzden bile onun partisine mensup insanların şiire daha sıcak davranmasını bekliyorduk ama ne yazık ki şiirdeki isimlerin kadın ismi olarak değil de mana itibariyle dikkate alınması gerektiğini anlatmak için bile bir muhatap bulamadık. Bir şairin şiirine müdahale etmek aslında bir kadının doğurduğu çocuğun cinsiyetini zorla değiştirmeye çalışmaktan başka bir şey değildir. Ne yazık ki saygıdeğer büyüğümüze reva görülen muamele bundan başka bir şey değildi.
Bütün bunlardan sonra bugün 15 Mart günü, Âşık Birfâni’nin şiirini okumasına ‘izin verildiğini(!)’ ve kent konseyinden sorumlu belediye başkan yardımcısının yapacağımız dinletinin ardından seçim sonuna kadar bekleyip grubumuzun faaliyetlerine son verilmesi için kent konseyi genel sekreterine talimat verdiğini öğrendik. Bir arkadaşımıza yapılan bu saygısızlığın hepimize yapıldığını beyan ederek, bizleri seçime kadar dolgu malzemesi gibi kullanmak istediklerini öğrendiğimizi de kendilerine iletip bu dinletiyi yapmayacağımızı bildirdik. Olay bundan ibarettir.

BÜTÜN GÜZELLERE DAĞITTIM SENİ

Şaşma ha sevdiğim çokça ismine
Bütün güzellere dağıttım seni
Sığamadın bir güzelin cismine
Bütün güzellere dağıttım seni

Arzu’da Emel’de Özlem’de düşsün
Dudağın Gonca’da İnci’de dişsin
Aynur’da çehresin Hilâl’de kaşsın
Bütün güzellere dağıttım seni

Sevgi’nin gözleri kirpiği yayı
Dilşad’ın dilisin Nazlı’nın huyu
Elif’in belisin Fidan’ın boyu
Bütün güzellere dağıttım seni

Serpil’sin Serap’sın Gülşen’sin Gülden
Aslı sen Leyla sen o Züleyha sen
Gizem’de Gamze’sin Emine’de ben
Bütün güzellere dağıttım seni

Hülya’nın hayali Duygu’nun nemi
Nil’in gözyaşları Derya’nın demi
Gülseren’in saçı Gül’ün perçemi
Bütün güzellere dağıttım seni

Neşe’nin gülüşü Zeliş’in pozu
Tülay’ın endamı Gülay’ın yüzü
Hadi gözün aydın sevdanın kızı
Bütün güzellere dağıttım seni

Bir ömür topladım bir anda saçtım
Bir defter bitirdim bir defter açtım
Bağrımda güverttim bağrımdan biçtim
Bütün güzellere dağıttım seni

Õvünüp dururken güzelim niye
Yüz bin parça oldun şu Birfâni’ye
Beni yaktın eller yanmasın diye
Bütün güzellere dağıttım seni

Âşık Birfâni (Metin Özer)