Ana sayfa Çevre TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretiminin Sorunlarını Araştıracak

TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretiminin Sorunlarını Araştıracak

PAYLAŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı, tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunması, üretilmesi ve geliştirilmesi alanında yaşanan sorunların tespiti için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına karar verdi.

Geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda alınan karara göre; TBMM’de kurulacak olan komisyon 12 milletvekili ve sekretarya görevini yapacak personelden oluşacak. Komisyon, Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, bunların üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunları araştıracak ve tespit edilen sorunların çözümü için bir tedbirler paketi oluşturacak.

Komisyonun çalışma süresi, komisyon başkanı, başkan vekili, sözcü ve kâtip üye seçiminden sonra başlamak üzere 3 ay olacak. Komisyon gerektiğinde, Ankara dışında çalışabilecek, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim sahalarında araştırma ve inceleme yapabilecek.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Battalgazi MYO’da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı Bulunuyor

Bu arada, Malatya’da Turgut Özal Üniversitesi Battalgazi Meslek Yüksekokulu’nda Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı bulunduğu, bu alanda ön lisans düzeyinde eğitim verildiği ve akademik araştırmalar yapıldığı öğrenildi. TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Komisyonu’nun Ankara dışında araştırma yapması halinde, çalışma programı kapsamına Malatya’yı da alacağı belirtiliyor.