Ana sayfa Manşet Unutulan arsa, ağızları sulandırıyor!

Unutulan arsa, ağızları sulandırıyor!

PAYLAŞ

Fahri Kayahan’da kendisine tahsis edilen arsayı unutan İl Sağlık Müdürlüğü, arsa simsarlarının ekmeğine yağ sürüyor.  Sağlık Müdürlüğü kendisine tahsis edilen arsaya sahip çıkmayınca belediyeler ile müteahhitler, arsayı kapmak için yarışa girdiler.  Fahri Kayahan’da 3200 m2 sahipsiz arsa, başta Büyükşehir ve Yeşilyurt Belediyeleri olmak üzere müteahhitlerin ağzının suyunu akıtıyor.

Malatya Belediyesi tarafından 1990’lı yılların ortalarında başlatılan Karakavak Bölgesinin imara açılması kapsamında yapılan imar uygulaması sonucu bölgenin sağlık tesisi ihtiyacını karşılamak üzere vatandaşlardan kesilen paylarla edinilen ve sağlık tesis alanı olarak ayrılan 3.297 m2’lik arsa hala boş duruyor.

Aradan 20 yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen bir çivi bile çakılmayan arsayı kapmak isteyen müteahhitler ilgili belediyeler (Yeşilyurt ve Büyükşehir) üzerinde lobi faaliyetlerine ağırlık verirken, Büyükşehir ve Yeşilyurt Belediyeleri de, tahsisin kaldırılması için girişimler başlattı.

Sahipsiz arsa ile ilgili konuşan vatandaşlar, “ Bölge 1990’lı yılların ortalarında imara açıldı. Yapılan imar uygulamasıyla vatandaşlardan kesilen bu arsa sağlık alanı olarak ayrıldı. Aradan 20 yıldan fazla bir zaman geçti. Nüfusumuz 30 binleri aştı ama Sağlık Müdürlüğü, kendisine tahsis edilen bu arsaya sahip çıkmadı. Müteahhitler sürekli kapımızı aşındırıyor.  Önceleri tabelası bile yoktu. Tabelayı da müteahhitlerin sorgusundan kurtulmak için semtteki vatandaşları tarafından asıldı.”ifadeleri ile arsasına sahip çıkamayan Sağlık Müdürlüğünü eleştiri yağmuruna tuttu.

Sağlık Ocağı Binası olarak ayrılan ve Sağlık Müdürlüğü tarafından unutulan arsanın, müdürlük ek hizmet binası, ASM ve 112 acil gibi bölgeye sağlık hizmeti merkezi olarak hizmet vermesi planlandığı, fakat yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ödenek ayrılmadığı ve o nedenle yatırım programına alınmadığı öğrenildi.