Ana sayfa Manşet Yapılaşma “testere ağzı gibi”

Yapılaşma “testere ağzı gibi”

PAYLAŞ

Çevreyolunda binalar testere ağzı gibi yapılmaya devam ediyor. Güzergah üzerinde bazı binalar yolun 15-20 metre gerisine yapılırken, bazı binaların yola mesafesi 5 metreye kadar düşüyor. Buna bağlı olarak da yaya kaldırım genişliği daralıyor ve genişliyor. 200 metrelik güzergahta binalar 5-7 -12-15 metre içeride yapılmış ve yapılmaya devam ediyor.

Çevre yolu (Buhara Caddesi Barbaros Okulu yanı) güzergahı üzerinde atılan inşaat temeli, kent merkezindeki yapılaşmanın çarpıklığını bir kez daha tartışmaya açtı. Geçmişte yapılan İmar Planlarına uygun olarak atılan temele uzmanlar; “ Atılan inşaat temelinin, başta yola çekme mesafesi, araç trafiği akışı ile can ve mal emniyeti açısından olmak üzere orta ve uzun vadede önemli sıkıntılar yaratacağını iddia ettiler.  Battalgazi Belediyesi yetkilileri de “ Atılan temel, tamamen yasalara ve imar planlarına uygun olarak atılmış. Vatandaşın yasal hakkı, ortada bir yasadışı bir durum yok diyerek olaya herhangi bir müdahalede bulunamayacaklarını belirttiler.

Malatya Belediyesinin 2007 yılında bölgede yaptığı revizyon İmar Planı ile yapılaşmasına Blok nizam 8 kat ve ticaret+konut fonksiyonu verilen Akpınar Mahallesi 1321 ada 15 ve 16 nolu parseller, Battalgazi Belediye Meclisinin 04.10.2017 tarihli toplantısında alınan kararla ile konut fonksiyonu kaldırılarak tamamen ticari alana dönüştürüldü. Büyükşehir Belediye Meclisi 17.10.2017 Tarihinde yaptığı toplantıda İlçe Belediyesinin bu değişiklik kararını onayladı.

Uzmanların görüşü

Konu ile görüştüğümüz, Şehir Plancıları, Harita Mühendisleri, Mimar gibi teknik uzmanların görüşü ise;

“Parsel bazlı planlama olmaz

Şehir Plancıları ve Harita- Kadastro Mühendisleri“Yaşanabilir şehirlerin planlanmasında, bölge bazlı planlamalar ana ilkedir. Bütünlük sağlamak için  ada bazlı planlamalarda yapılabilir. Ama parsel bazlı planlama olmaz, yapılan tadilatlarda ada ve bölge plan bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılmalıdır.  Bu bölge örneğini ele alırsak,  yola çekme mesafesi imar planında 5 metre olarak planlanmış. Ama uygulama öyle değil. 7 metre çeken var, 10 metre, 12- 15 metre çeken var. Böylesi yapılaşmada görsel bütünlüğü bozmanın yanı sıra araç ve yaya trafiği akışı başta olmak üzere can ve mal güvenliği açısından orta ve uzun vadede önemli sorunlar yaratır. “

Hiç de uygun değil

Konu ile ilgili olarak görüş belirten mimarlar “Bölgenin araç trafiği açısından keşmekeşliği malum, üstelik kentin en işlek kavşağı olan Akpınar Kavşağının hemen yanında. Burada yapılacak üst yapılaşmalar ulaşım sirkülasyonunun kolayca akışının yanı sıra deprem, sel gibi afetler ile bölgede meydana gelebilecek yangınlara karşı anında müdahale olanağı sağlamalı. Ayrıca ticari alan olan bu bölgede yer alacak ticarethanelere ürünlerin temini için nakliye yapılması da ek bir yoğunluk getirmesi de kaçınılmaz. Özetle, atılan temel ve yapılacak inşaat imar planlarına uygun olabilir ama, yaşanabilir şehircilik ilkelerine uygun mu, değil mi? ona bakmak gerekir. Görünen o ki hiç de uygun değil.”değerlendirmesinde bulundular.

malatyahaber.com-malatyayorum.com