Ana sayfa Manşet Yazmaya elim varmıyor! Yaşar KARAASLAN yazdı

Yazmaya elim varmıyor! Yaşar KARAASLAN yazdı

PAYLAŞ

1968-69 yılları. Postanenin karşı sırasında yer alan şimdiki Galleria İş Merkezinin yerinde Arı Sineması vardı. Sonraki yıllarda yanınca kapanmıştı.

Bizim de afacanlık değil, yaramazlık ve aykırılıkları dolu dolu yaşadığımız günler.

Akşamın erken saatlerinde büyüklerimizin “Yerler mühürlendi” sözünü yine kulak arkası etmiş ve evden kaçmış Arı Sinemasının önünde suaredeki kovboy filmi seyretmek için bir ağabey arıyorum.

O dönemler bizim yaştaki çocuklardan bilet istemiyorlar, tabi büyükleri ile gelmek koşulu ile

2 orta yaşlı ağabey bilet gişesine yönelince yanaştım ve çocuk masumluğu ile “Abi ben de sizinle geleyim mi?” diye beni de aralarına almalarını istedim.

İçlerinden birisi, “Tamam ama bir-iki soru soracam, bilirsen beraber gideriz” dedi. Bende tamam dedim. Ve sorula gelmeye başladı.

Malatya’nın kaç ilçesi var?, Türkiye’de kaç il ve ilçe var? İstanbul kaç yılında fethedildi? Amerika’yı kim keşfetti, ve dünya ile daha birçok soru. Ben de makineli tüfek gibi soruların yanıtını -7 İlçe, 67 il, 560 ilçe, 1453, Amerikan Vespucci gibi peş peşe veriyorum. Adamın niyeti beni aralarına almamakmış ya bu kez ahretlik sorular sormaya başladı

İslam’ın şartı, imanın şartı, Peygamberimiz kim, ne zamandan beri Müslümansın? Ve daha birçok ahretlik soru, tabi ben de duraksamaksızın “5-6, Hz. Muhammed, Kalubeladan belli, diyerek soruları yanıtlıyorum.

Ve sonunda soru soran adam, “Aferin, sen hem dünyayı hem de ahretini bilen bir çocuksun. Bizimle gelmeyi hak ettin” diyerek beni de aralarına aldılar ve filmin sonuna kadar da gazoz-çekirdek gibi ikramında bulundular.

Geçmişimiz böyleydi. Okulda dünyayı öğrenirken, ailede-mahallede, toplumda da eğitiliyorduk. Öğretmenler- neneler-dedeler-analar-babalar-halalar-bibiler-amcalar-dayılar-abiler-ablalar- ustalar-kalfalar bilgileri-birikimleri, davranışları- konuşmaları hem dünya hem de ahret için birer örneklerdi.

Dünün çağaları olan bizler böyle yetiştirildik.

Ya bugünün çağaları?

Onun da değerlendirmesini size bırakıyorum

Çünkü benim yazmaya elim varmıyor!